Endoskopia kapsułkowa

Kapsułka endoskopowa – Endoskopia Kapsułkowa

NZOZ Gastro-Endomed oferuje najnowocześniejszy system endoskopii kapsułkowej w Polsce

 • gwarantowany czas badania: 12 godzin
 • film z badania wysokiej rodzielkczości oraz opis przekazywany pacjentom na nośniku DVD
 • opis oraz interpretacja badania wykonywana przez specjalistę gastrologa z pełną dokumentacją wyniku
 • współpraca kluczowymi placówkami klinicznymi w Polsce

    Endoskopia kapsułkowa jest nowym, rewolucyjnym badaniem nieinwazyjnym jelita cienkiego. W niedługim czasie dostępna będzie wersje do badania jelita grubego. Jest badaniem bezpiecznym, dobrze tolerowanym przez pacjentów, można je wykonać ambulatoryjnie u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 9-10 lat.

     W trakcie badania pacjent może kontynuować swoją zwykłą codzienną aktywność. Badanie z zastosowaniem kapsułki endoskopowej służy do obrazowania błony śluzowej jelita cienkiego i wykonuje się je przy podejrzeniu zmian patologicznych zlokalizowanch  w tej części przewodu pokarmowego. Jelito cienkie stanowi w pewnym sensie lukę diagnostyczną, gdyż dotychczas stosowane metody diagnostyczne takie jak: gastroskopia, kolonoskopia, pasaż, tomografia komputerowa, angiografia dawały łącznie jedynie w około 40% prawidłową diagnozę.

     Badania kliniczne wskazują, że proponowana Państwu metoda endoskopii kapsułkowej pozwala uwidocznić zmiany będące prawdopodobną przyczyną diagnozowanych objawów z ponad 70% skutecznością. Już w tej chwili jest uznawana za badanie z wyboru do oceny zaburzeń jelita cienkiego. Badanie nie zastępuje więc ani gastroskopii, ani kolonoskopii. Metoda nie pozwala także obecnie na pobieranie biopsji oraz na zastosowanie żadnej terapii endoskopowej. Pozwala jednak na uzyskanie rzeczywistych obrazów błony śluzowej jelita cienkiego co dotychczas było możliwe, wyłącznie po otwarciu jamy brzusznej.

kapsulka     Kapsułka MiroCam renomowanej firmy IntroMedic stosowana w Przychodni GASTRO-ENDOMED jest urządzeniem wielkości tabletki multiwitaminowej ( 24×11 mm), zawiera zminiaturyzowaną kamerę cyfrową, soczewkę, lampę błyskową LED, nadajnik radiowy, antenę i baterię. Zestaw do endoskopii kapsułkowej obejmuje także rejestrator z kompletem anten przyklejanych do skóry pacjenta oraz komputer ze specjalnym programem. MiroCam służącym do analizowania zdjęć przesłanych z kapsułki. Kapsułka jest połykana przez pacjenta i przemieszcza się biernie przez przewód pokarmowy dzięki jego naturalnym ruchom perystaltycznym. W tym czasie kamera znajdująca się wewnątrz kapsułki wykonuje liczne zdjęcia jelita cienkiego (4 zdjęcia na sekundę, czyli  około 120 tysięcy zdjęć w czasie 11 godzin trwania badania). Uzyskane obrazy przekazywane są, za pośrednictwem fal radiowych, przez zestaw 8 anten przyklejonych na brzuchu pacjenta, do rejestratora danych, który pacjent nosi na pasku zapiętym wokół pasa. Sygnały wysyłane przez kapsułkę umożliwiają także określenie jej przybliżonej pozycji w jamie brzusznej.

      Badanie trwa 11 godzin, ponieważ tyle wynosi żywotność baterii zasilających kapsułkę. Po upływie tego czasu uzyskane dane są przekazywane z rejestratora do stacji komputerowej a oprogramowanie MiroCam przetwarza je na obrazy które są następnie oglądane i analizowane przez lekarza. Kapsułka jest jednorazowa i po zakończeniu badania jest wydalana z organizmu w sposób naturalny.
 
 

Przygotowanie pacjenta do badania:

Do badania żoładek, jelito cienkie i grube powinno być oczyszczone.W tym celu należy:
 • 3 dni przed badaniem pozostawać na diecie półpłynnej,
 • w dniu poprzedzajacym badanie zastosować środek do czyszczenia jelita Fortrans lub X-preparatem zgodnie z instrukcją (patrz przygotowanie do kolonoskopii).

 

Opis procedury badania

 1. Pacjent powinien być odpowiednio przygotowany do badania zgodnie z zaleceniem lekarza. Kapsułka endoskopowa będzie przez 12 godzin wykonywała zapis badania. Jej wymiary to 24×11 mm
  kaps2 mirocam
 2. Poniższe zdjęcia obrazują rozmieszczenie 9 przyklejanych elektrod na ciele pacjenta. Takie przygotowanie pozwala na kontynuowanie procedury.
  kaps3
   
 3. Trzymając opakowanie kapsułki do góry dnem należy zerwać powłokę sterylnego opakowania:
  kaps4
   
 4. Trzymając pudełko z kapsułką MiroCam, podnieś pokrywę pudełka
  kaps5
   
 5. Chwyć kapsułkę prawą ręką i usuń z pudełka. Nie dotykaj czoła kapsułki
  kaps6
   
 6. Po uprzednim umyciu rąk można wyciągnąć kapsułkę z opakowania za specjalny listek po czym chwycić końcówkę kapsułki kciukami i palcami wskazującymi, jak na zdjęciu poniżej
  kaps7
  kaps10
   
 7. Do odczytu i przesyłu sygnałów z kapsułki służy odbiornik bezprzewodowy. Otrzymany zapis interpretuje lekarz przy pomocy odpowiedniego programu komputerowego
  kaps8 kaps9
   
   

Poniżej prezentujemy zdjęcia poglądowe wykonane w naszej placówce za pomocą kapsułki endoskopowej. Proszę kliknąć na miniaturkę, aby powiększyć.

Kapsułka endoskopowa wykonywana jest w Nowym Sączu w NZOZ Gastro-Endomed, ul. Jana Kochanowskiego 2.

____________________________________________________________________________________

Obecnym, jedynym autoryzowanym dystrybutorem kapsułki MiroCam oraz wyłącznym przedstawicielem na Polskę firmy Intromedic jest firma Endoelektronik Sp. z o.o. Sp. k.