CZYM TAK WŁAŚCIWIE JEST KOLONOSKOPIA?
Metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Przez odbyt wprowadza się specjalny, giętki wziernik (kolonoskop) zakończony kamerą przesyła on obraz do monitora zewnętrznego. Podczas kolonoskopii możliwe jest pobieranie wycinków błony śluzowej jelita grubego do badań histopatologicznych, a także wykonywanie drobnych zabiegów, np. usuwanie pojedynczych polipów.
Kolonoskopia jest podstawowym badaniem umożliwiającym zdiagnozowanie chorób jelita grubego, takich jak:
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- choroba Leśniowskiego – Crohna,
- nowotwór złośliwy jelita grubego,
- polipowatość rodzinna.
WSKAZANIA DO KOLONOSKOPII DIAGNOSTYCZNEJ:
- krew w stolcu lub krew utajona w kale,
- bóle brzucha,
- utrata masy ciała o niejasnej przyczynie,
- zmiana rytmu wypróżnień (biegunki/ zaparcia),
- podejrzenia zespołu upośledzonego wchłaniania,
- podejrzenie nowotworu jelita grubego,
- podejrzenie nieswoistych chorób zapalnych jelit (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna),
- obciążenia genetyczne,
- profilaktyka raka jelita grubego.
PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO BADANIA:
Do badania całe jelito powinno być oczyszczone z treści pokarmowej, dlatego tak ważna jest dieta bezpestkowa (nie spożywanie winogron, kiwi, truskawek, malin, arbuzów, jagód, pomidorów, pieczywa z ziarnami, pokarmów z makiem, przypraw m. in. siemienia lnianego, czarnuszki oraz preparatów zawierających żelazo) minimum na 5 dni przed badaniem. Osoby cierpiące na zaparcia powinny wdrożyć dietę bezpestkową na 7 dni przed kolonoskopią i zgłosić ten fakt personelowi placówki.
Pacjenci, którzy przyjmują na stałe leki, nie opuszczają wyznaczonych dawek z wyjątkiem osób chorych na cukrzycę, które zobowiązane są poinformować o schorzeniu w momencie umawiania badania.
Osoby które zażywają leki przeciwkrzepliwe (rozrzedzające krew), nie powinny ich odstawiać, jedynie w przypadku planowanej polipektomii lub innego zabiegu endoskopowego powinni skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Na 8 godzin przed rozpoczęciem oczyszczania jelit należy zjeść lekki, płynny i lekkostrawny posiłek (np. klarowny bulion).
Następnie pacjent powinien przyjąć preparat do oczyszczania jelit w dwóch, podzielonych dawkach.
Szczegółowy sposób przyjmowania (godziny) zależny od preparatu podaje sekretariat.
W naszej placówce korzystamy z 4 alternatywnych środków:
- CLENSIA,
- EZICLEN,
- CITRAFLEET,
- FORTRANS,
- MOVIPREP.
Dla przykładu, jeżeli badanie jest planowane między godzina 13-14, pacjent powinien przyjąć pierwszą dawkę o godzinie 21:00 (poprzedniego dnia), a drugą o 6:00 rano (w dniu badania). Szczegółowe wytycznepodaje sekretariat.
ZNIECZULENIE:
Rutynowo przed każdym badaniem stosujemy znieczulenie miejscowe odbytu Lignokainą w żelu.
Aby zwiększyć komfort badania, możemy zastosować dodatkowe znieczulenie – analgosedację (dożylne podanie leku uspokajającego i przeciwbólowego). Przy analgosedacji konieczne jest towarzystwo drugiej osoby, ponieważ do 12 godzin jest zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz zakaz spożywania alkoholu.