fbpx

Pytania i odpowiedzi - warto przeczytać!

Kapsułka endoskopowa

W jakich chorobach ma zastosowanie badanie przy pomocy kapsułki endoskopowej?

Wskazaniem do endoskopii kapsułkowej jest diagnostyka schorzeń jelita cienkiego takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna, choroba trzewna, guzy, polipowatość, zmiany polekowe, popromienne czy naczyniowe. Choroby te są dość często nierozpoznaną lub zbyt późno stwierdzoną przyczyną niedokrwistości z niedoboru żelaza, przewlekłego krwawienia, biegunek czy bólów brzucha.

Jakie są przeciwwskazania do wykonanie tego badania?

Nawet najprostszy zabieg jest zawsze obarczony pewną dozą ryzyka. W przypadku USG nie jest ono zbyt duże. Energia fal ultradźwiękowych jest niewielka, dlatego możliwość uszkodzenia narządów wewnętrznych jest znikoma. Nie oznacza to jednak, że można i bez specjalnych powodów wykonywać tego typu badanie. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży.

Czy mogą zdarzyć się powikłania po tym zabiegu?

Głównym powikłaniem badania jest utknięcie kapsułki w przewodzie pokarmowym, które może wymagać interwencji chirurgicznej. Ryzyko to ocenia się na poniżej 1%, ale odsetek ten może być wyższy u pacjentów z chorobą Crohna lub stosujących przewlekle niesterydowe leki przeciwzapalne (możliwość zwężeń). Jest to wiec badanie bardzo bezpieczne charakteryzujące się dużą wydajnością diagnostyczną.