fbpx

Pytania i odpowiedzi - warto przeczytać!

Kolonoskopia

Co to jest kolonoskopia?

Kolonoskopia jest to badanie, które umożliwia obejrzenie śluzówki jelita grubego. Miękki, giętki instrument grubości palca wskazującego wprowadzany jest przez odbyt do jelita grubego.

W jakim celu wykonuje się kolonoskopię?

Kolonoskopię wykonuje się:

  • jako badanie profilaktyczne raka jelita grubego,
  • u pacjentów którzy mają polipy jelita grubego lub mieli wcześniej usuwane polipy jelita grubego,
  • przed lub po niektórych zabiegach chirurgicznych,
  • do diagnostyki zaburzeń oddawania stolca lub krwawienia z odbytu,
  • do diagnozowania zmian w śluzówce jelita powodowanych przez choroby zapalne jelita grubego.
Jakie przygotowanie jest wymagane przed badaniem?

Jelito grube musi być dokładnie wyczyszczone ze stolca przed kolonoskopią. Przygotowanie polega na spożywaniu specjalnych preparatów czyszczących jelito grube, diecie płynnej, zażywaniu leków przeczyszczających i wykonywaniu zaleconych enemas (lewatyw) przed badaniem. Twój lekarz udzieli Ci szczegółowych instrukcji dotyczących przygotowania jelita. Dokładnie stosuj się do zaleceń lekarza. W sytuacji gdy jelito nie jest odpowiednio przygotowane kolonoskopia może się stać niebezpieczna, lub badanie może zostać przełożone. Jeżeli nie jesteś w stanie wypełnić instrukcji dotyczących przygotowania jelita skontaktuj się z lekarzem.

Podczas przygotowania większość leków może być zażywana jak dotychczas. Jednakże należy poinformować lekarza o zażywanych lekach szczególnie jeżeli jest to Aspiryna, Witamina E, niesterydowe środki przeciwzapalne lub insulina. Jeżeli zwykle zażywasz antybiotyki przed zabiegami stomatologicznym poinformuj o tym swojego lekarza gdyż możesz również wymagać antybiotyku przed kolonoskopią. Kolonoskopię wykonuje się zwykle po podaniu środków uspokajających więc potrzebna jest osoba która odwiezie Cię do domu po zabiegu. Środki uspokajające mogą upośledzać Twoje odruchy więc nie prowadź samochodu ani innych urządzeń w dniu badania.

Czego można się spodziewać podczas badania kolonoskopii?

Zwykle badanie jest dobrze tolerowane przez pacjentów, jednak można odczuwać parcie, wzdęcia, kolkę podczas wykonywania badania. Badanie jest wykonywane w pozycji na wznak lub na boku. Podczas wprowadzania i wyjmowania instrumentu śluzówka jelita jest dokładnie oglądana przez lekarza. Badanie trwa 15 do 60 minut. W rzadkich przypadkach lekarz nie może uwidocznić całego jelita i zleca wówczas badanie dodatkowe – kolografię lub CT (tomografię komputerową).

Co w przypadku jeżeli kolonoskopia wykaże patologię?

Jeżeli lekarz podczas badania zauważa podejrzaną okolicę może wykonać biopsję którą przesyła do badania histopatologicznego.

Samopoczucie po kolonoskopii?

Po badaniu można odczuwać wzdęcia i kurcze powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita w trakcie badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów. Po badaniu można odżywiać się i powrócić do normalnej aktywności życiowej tego samego dnia. Nie powinno się prowadzić samochodu lub innych urządzeń w dniu badania gdy były podawane środki uspokajające mogące upośledzać  odruchy. Po otrzymaniu środków uspokajających należy pozostać  pod obserwacją przez 1-2 godziny.

Czy po kolonoskopii występują powikłania?

Kolonoskopia i biopsja są badaniami bezpiecznymi. W rękach doświadczonego endoskopisty. Komplikacje są rzadkie jednakże mogą wystąpić. Należą do nich krwawienie z miejsca biopsji lub polipektomii oraz perforacja jelita. Perforacja może wymagać zabiegu operacyjnego. Bardzo rzadko występuja objawy uboczne po podaniu leków uspokajających. Również w miejscu wkłucia do żyły może powstać bolesne zgrubienie. Do złagodzenia dolegliwości stosuje się ciepły, wilgotny okład na miejsce wkłucia. W przypadku gdy występują objawy takie jak: ból brzucha, gorączka, dreszcze lub krwawienie z odbytu w ilości więcej niż pół szklanki należy skontaktować się niezwłocznie z lekarzem. Delikatne krwawienie  z odbytu mogż trwać do kilku dni po badaniu.