Refluks a styl życia

Objawy choroby refluksowej przełyku mogą zaburzyć komfort życia wielu pacjentów i są częstą przyczyną wizyt w gabinecie lekarskim.

Odpowiednie, regularne posiłki.

Jednym z elementów łagodzenia przebiegu choroby refluksowej  jest regularne przyjmowanie posiłków. Jedz mniej, ale częściej. Małe porcje nie rozpychają żołądka i pozwalają na dokładniejsze nasycenie kwasami żołądkowymi, co umożliwia skuteczne trawienie przy mniejszym ich wydzielaniu . Podziel trzy duże posiłki na pięć mniejszych.  Staraj się, by Twoja dieta dostarczała potrzebnych witamin i minerałów. Ich zawartość w pożywieniu zapewnia sprawne działanie całego organizmu, w tym również układu trawiennego. Jedz więcej produktów zasadotwórczych, takich jak: ziemniaki, kapusta, brokuły, kalafiory, sałata, ogórki, niskotłuszczowe produkty nabiałowe. Dzięki nim  kwas żołądkowy jest lepiej neutralizowany, co minimalizuje jego szkodliwe działanie na śluzówkę.

Powoli i dokładnie przeżuwaj każdy kęs, delektując się daniem i pij równie wolno. Ponad to powolne jedzenie daje czas twojemu żołądkowi  na wysłanie informacji do mózgu, że jest pełny.
To zapobiega przejadaniu się, którego konsekwencjami są rozepchanie żołądka, nacisk na dolny zwieracz przełyku, który go osłabia, a także zwiększone wydzielanie kwasów żołądkowych.

Odpowiednia waga.

Jeśli masz nadwagę- walcz z nią! Otyłość powoduje wzrost ciśnienia w żołądku, co może prowadzić do wypychania treści żołądka z powrotem do przełyku.
Staraj się tracić na wadze powoli, ale konsekwentnie.

Regularne ćwiczenia fizyczne.

Pozwolą na utrzymanie odpowiedniej wagi, pomogą zrelaksować się i wpłyną korzystnie na trawienie. Każdy rodzaj aktywności fizycznej jest dobry. Możesz jeździć na rowerze, uprawiać Nordic walking czy spacerować po lesie. Unikaj jednak rozciągania, skłonów i przysiadów bezpośrednio po jedzeniu, bo wówczas mogą mieć one odwrotny skutek.

Odpowiednie ułożenie podczas snu.

Płaskie leżenie na łóżku może sprzyjać cofaniu się zawartości żołądka do przełyku. Aby temu zapobiec, podłóż pod nogi głowowej części łóżka podpórki usztywniające. Sen na lewym boku może poprawić komfort wypoczynku nocnego – leżenie na prawym boku może nasilać objawy choroby refluksowej,  gdyż zawartość żołądka dłużej znajduje się w przełyku.

7-8 godzin snu dziennie. Jest to minimalny czas potrzebny do tego, aby ciało i umysł wypoczęły, a poziom stresu obniżył się. Śpij w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu, przy zasłoniętym oknie. Wyłącz przed snem radio i TV- mogą powodować, że w nocy będziesz się budzić albo Twoje sny będą niespokojne.

Specjalny dzienniczek.

Pomoże w kontrolowaniu objawów choroby refluksowej przełyku. Dzięki niemu będziesz w stanie unikać np. potraw wzmagających zgagę, a także ustalić harmonogram posiłków i ćwiczeń. Zapisuj każdy posiłek i informację o swoim samopoczuciu. Każdego tygodnia analizuj swoje notatki. Powtarzające się epizody objawów choroby refluksowej w powiązaniu z konkretnymi  daniami lub produktami pozwolą wyeliminować je z diety.

Leczenie farmakologiczne.

Czasami choroba refluksowa jest tak zaawansowana, że zmiana trybu życia nie wystarczy. Wtedy należy skonsultować się z gastroenterologiem, który doradzi najlepszy sposób leczenia.

Produkty kwasotwórcze.

Postaraj się wyeliminować ze swojej diety albo przynajmniej mocno ogranicz spożycie produktów podrażniających błonę śluzową przełyku i stymulujących produkcję kwasów żołądkowych. Do tej grupy należą tłuste wędliny, sery żółte i topione, wiele ryb, słodycze (zwłaszcza ciastka i pączki), wszelkie fast foody ,chipsy ,frytki, ostre przyprawy, czekolada, kawa, herbata, słodzone napoje gazowane.

Domowe środki „na zgagę”

Pamiętaj, że zarówno mięta, jak i mleko, podawane często w celu zmniejszenia dolegliwości refluksowych, jedynie chwilowo neutralizują kwas żołądkowy powracający do przełyku, aby potem wzmóc jeszcze bardziej objawy choroby refluksowej.
PAMIETAJ!!!  Mięta obniża napięcie dolnego zwieracza przełyku i nie jest zalecana.

Przyjmowanie pozycji leżącej bezpośrednio po posiłku.

W takiej pozycji, ze względu na położenie dolnego zwieracza przełyku, kwasy żołądkowe  łatwiej przedostają się do przełyku. Również jedzenie w pozycji leżącej wzmaga objawy refluksowej. Staraj się kłaść spać nie wcześniej niż po 2-3 godzinach od posiłku.

Papierosy.

Zaburzają i osłabiają pracę dolnego zwieracza przełyku, stymulują produkcję kwasów żołądkowych, a także obniżają wydzielanie śliny stanowiącej neutralną ochronę przed zagrożeniami dla przełyku.

Alkohol.

Stymuluję produkcję kwasu żołądkowego, osłabia pracę dolnego zwieracza przełyku, pozwalając zawartości żołądka na cofanie się do przełyku. Uwrażliwia błonę śluzową przełyku na działanie kwasów żołądkowych.

Niewłaściwy ubiór.

Ubiór powinien być przede wszystkim funkcjonalny i wygodny. Unikaj ciasnych ubrań, pasków, obciskających rajstop i wyszczuplającej bielizny- wszystkiego, co może narazić żołądek na dodatkowe uciski powodujące wypychanie jedzenia z  żołądka z powrotem do przełyku.

Aktywność fizyczna.

Czynności związane z częstym schylaniem się, podnoszeniem ciężkich przedmiotów itp., podczas których dochodzi do nadmiernego uciskania żołądka, mogą wywołać objawy zgagi. Dzieje się tak na skutek wypływania treści ze ściśniętego żołądka z powrotem do przełyku.

Leki.

Niektóre leki mogą rozluźniać dolny zwieracz przełyku i dawać objawy choroby refluksowej. Należą do nich m.in. :

  • Beta-blokery i blokery kanału wapniowego -leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego,
  • Leki antycholinergiczne (stosowane w chorobie Parkinsona),
  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne,
  • Benzodiazepiny.

Reakcja na leki jest sprawą bardzo indywidualną. Jeśli po zażyciu leku obserwujesz u siebie objawy refluksu-powiedz o tym lekarzowi.

Tekst: Opracowanie na podstawie materiałów informacyjnych SANDOZ POLSKA SP. Z O.O.