fbpx

WTO – WODOROWE TESTY ODDECHOWE

WODOROWY TEST ODDECHOWY – WTO

Wodorowy test oddechowy opiera się na wykrywaniu wodoru i określeniu jego poziomu w wydychanym powietrzu, za pomocą specjalnej aparatury. Badanie trwa 180 min.

WTO JEST STOSOWANY W DIAGNOSTYCE:

  • nietolerancji laktozy,
  • zaburzeń wchłaniania fruktozy,
  • przerostu bakteryjnego jelita cienkiego – SIBO,
  • zespołu jelita wrażliwego.

NA CZYM POLEGA BADANIE?

Badanie polega na wdmuchiwaniu powietrza przez ustnik. Pierwsze pobranie próbki powietrza wykonuje się na czczo (przed podaniem węglowodanów). Pacjent wykonuje głęboki wdech, na około 15 sekund wstrzymuje powietrze w płucach, a następnie wykonuje energiczny wydech przez aparat, który służy do mierzenia stężenia wodoru w powietrzu. Po tym wypija się odpowiednio sporządzony roztwór zawierający określony rodzaj węglowodanów. W przypadku nietolerancji laktozy może być to roztwór laktozy. Po wypiciu danego płynu badany ponownie myje zęby i w zaleconych odstępach czasu wdmuchuje powietrze przez ustnik do analizatora.

W związku z tym badanie jest przeznaczone dla osób zmagających się z dokuczliwymi objawami ze strony układu pokarmowego, takimi jak, m.in. uporczywe wzdęcia, poczucia nadmiernej ilości gazów w jamie brzusznej, biegunki, zaparcia czy bóle brzucha, które pojawiają się po spożyciu węglowodanów lub mają charakter przewlekły (trwają przynajmniej 3 miesiące).

PRZECIWSKAZANIA

Test nie może być przeprowadzony u osób z wrodzoną nietolerancją fruktozy, a także z rozpoznaną lub podejrzewaną poposiłkową hipoglikemią.

Względnymi przeciwwskazaniami jest stosowanie antybiotyków przez ostatni miesiąc, radiografia i kolonoskopia wykonane w ciągu 4 ostatnich tygodni, a także ileostomia (stomia wytworzona na jelicie cienkim).