Żywienie w zapobieganiu przeciwko wzdęciom i gazom jelitowym

Wiele osób cierpi z powodu nadmiaru gazów w przewodzie pokarmowym. Wywołują one bardzo nieprzyjemne, krępujące odczucia i objawy – wzdęcia brzucha, odbijania czy też częste oddawanie gazów.
Nadmierne gromadzenie się gazów w przewodzie pokarmowym może być objawem jakiejś choroby. Jednak najczęściej jest wynikiem niewłaściwego stylu życia, w tym sposobu żywienia. Wzdęciom sprzyja życie w napięciu, stresie i pośpiechu oraz nadmierne jedzenie. Inne możliwe przyczyny to: nietolerancja cukru mlecznego – laktozy, alergie pokarmowe, zespół jelita nadwrażliwego, celiakia i zapalenia jelit. Aby zapobiegać nadmiernemu gromadzeniu się gazów i wzdęciom należy stosować się do pewnych zasad żywieniowych i reguł stylu życia. Posiłki należy spożywać regularnie – 4-5 razy dziennie, w niewielkiej objętości, w spokojnej atmosferze i bez pośpiechu. Przed połknięciem pokarm powinien być dokładnie przeżuty i pogryziony. Połykanie powietrza podczas jedzenia w pośpiechu może być bowiem jedną z przyczyn gromadzenia się w przewodzie pokarmowym nadmiaru gazów. Z podobnego względu zaleca się również unikanie picia napojów gazowanych.

 

Nadmierna ilość gazów powstaje w przewodzie pokarmowym na skutek wytwarzania zbyt dużych ilości dwutlenku węgla – dzieje się tak szczególnie po obfitych posiłkach bogatobiałkowych i/lub bogatotłuszczowych.

Istotną rolę odgrywają też nasilone procesy fermentacyjne, zachodzące ze wzmożoną intensywnością po spożyciu niektórych produktów i potraw, takich jak fasola, groch, kapusta, brokuły, kalafior czy brukselka. Dlatego też osoby cierpiące na wzdęcia czy też ze skłonnością do wydalania nadmiernych ilości gazów powinny ograniczyć w swojej diecie produkty zawierające trudniej wchłanialne, podatne na fermentację, węglowodany. Oprócz wcześniej wymienionych, do produktów powodujących nadmierną produkcję gazów jelitowych należą również suszone śliwki, otręby, pory, cebula oraz grzyby. Gazotwórcze mogą być także tłuste potrawy, takie jak śmietana czy wyroby cukiernicze.

U osób z nietolerancją laktozy nadmierną produkcję gazów może stymulować mleko. W takim przypadku – w zależności od indywidualnej tolerancji – należy je zastąpić w diecie fermentowanymi napojami mlecznymi: kefirami lub jogurtami.
Warto pamiętać, że przyczyną zaburzeń w pracy przewodu pokarmowego i wzdęć może być również niedobór prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach. Niewłaściwa dieta – uboga w warzywa i owoce, a także kuracje antybiotykowe mogą skutkować wyginięciem pewnych bakterii – korzystnych z punktu widzenia pracy jelit. Dlatego też w profilaktyce wzdęć wskazane są produkty zawierające żywe kultury bakterii, takie jak jogurty czy kefiry, lub zażywanie tzw. probiotyków w kapsułkach.

 

Ponadto należy ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych (tłustych mięs i wędlin, smalcu, śmietany) na rzecz tłuszczów roślinnych (olejów i oliwy). Do nieprawidłowej pracy jelit przyczynia się również nadmierne spożycie cukrów prostych, a więc cukru i słodyczy.
Spośród technik kulinarnych należy stosować gotowanie, duszenie, pieczenie w folii. Przed spożyciem warzyw i owoców powinno się z nich usunąć pestki i skórki. Należy je rozdrabniać lub jeść dobrze rozgotowane albo w postaci przecierów.
W szczególnie niekomfortowej sytuacji znajdują się osoby mające problem z oddawaniem nadmiernych ilości gazów o przykrym zapachu. Należy wówczas unikać produktów, które mogą temu sprzyjać. Należą do nich: fasola, groch, bób, kapusta, cebula, por, brukselka, kalafior, jaja, sery pleśniowe, napoje gazowane, kawa i inne napoje z kofeiną oraz słodycze.

 

Istnieją też pokarmy, które mają zdolność absorpcji substancji lotnych, zmniejszając w ten sposób nieprzyjemne zapachy. Są to: zielona sałata, natka pietruszki, żurawina, a także mleczne napoje fermentowane – jogurty lub kefiry.
W profilaktyce wzdęć można też zapominać o odpowiedniej podaży płynów, tj. od 1,5 do 2 litrów dziennie. Wpływają one na prawidłową perystaltykę jelit. Warto przy tym sięgnąć po napary ziołowe – z mięty, rumianku lub koperku.
Tekst: dr Katarzyna Wolnicka – dietetyk, Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie